Τα παιδιά πρεσβευτές του τόπου τους

Μία πλήρης καλλιτεχνική δημιουργία για την προβολή της πόλης μας.

Η συνεργασία μαθητών, γονέων, εκπαιδευτικών, Δήμου Καρδίτσας και Τμήματος Τροχαίας , είχε ως αποτέλεσμα τη δημιουργία του παρακάτω έργου.

Ποδηλατώντας στην πόλη μας

Ευχαριστούμε όλους από καρδιάς μας!!!

Ο Κολοκυθούλης στο Νηπιαγωγείο μας

Την Δευτέρα 3 Ιουνίου είχαμε τη χαρά να υποδεχθούμε στο Νηπιαγωγείο μας το χαριτωμένο κολοκυθούλη.

S1280005

Η συγγραφέας του η κ. Εύχαρις Σταυρίδου   μας επισκέφθηκε με τη μικρή κούκλα και μας παρουσίασε διαβάζοντας την ιστορία και τις περιπέτειες του κολοκυθούλη. Συνέχεια του άρθρου ‘Ο Κολοκυθούλης στο Νηπιαγωγείο μας’ »

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

S1270005

Ενημέρωση σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγής έγινε την Τετάρτη 29 Μαΐου στο νηπιαγωγείο μας από τον αξιωματικό του Τμήματος Τροχαίας Καρδίτσας κ. Βασίλειο Μαυρόπουλο. Μία εξαιρετική διάλεξη Συνέχεια του άρθρου ‘ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ’ »

ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ…ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ!!!

Με τις παραδοσιακές φορεσιές της δυναστείας των Μινγκ

Προεργασία για την κατασκευή των φαναριών

Συνεργασία με τα παιδιά

Φτιάχνοντας τα φαναράκια

Έτοιμο!!

Μιλώντας στα παιδιά για τον πολιτισμό της Κίνας

Με τα μέλη του συλλόγου γονέων – κηδεμόνων

Με τα δώρα

Δύο διεθνή βραβεία

Δύο διεθνή βραβεία σε σχολικές μονάδες της Π.Ε. Καρδίτσας

Η καλλιτεχνική επιτροπή του προγράμματος, απένειμε το:

1. πρώτο βραβείο στην κατηγορία ιστοσελίδα με τίτλο «Κύπρος Ελλάδα Ομογένεια εκπαιδευτικές γέφυρες, 50 χρόνια….καρτερούμεν»

1. πρώτο βραβείο στην κατηγορία ταινία μυθοπλασίας με τίτλο «Προσμονή»

Η τελετή βράβευσης των σχολείων που διακρίθηκαν θα γίνει την Τρίτη 23 Απριλίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου στη Λευκωσία.

Δημήτρης Αθανασόπουλος από την Καστανιά Καρδίτσας.

.

Υπηρέτησε στο μηχανικό της ΕΛΔΥΚ. Ολοκλήρωσε τη θητεία του στην Κύπρο και στις 19 Ιουλίου 1974 μαζί με 450 Ελλαδίτες φαντάρους της 103 σειράς επιβιβάστηκαν στο αρματαγωγό Λέσβος για την επιστροφή και την απόλυση από το στρατό. Ξημερώματα 20ης Ιουλίου εν πλω νοτιοδυτικά της Κύπρου μαθαίνουν από τα τρανζίστορ ότι οι Τούρκοι έκαναν εισβολή. Ζητούν από τον πλωτάρχη το Χανδρινό και τον αντισυνταγματάρχη Παναγιώτη Σταυρουλόπουλο να επιστρέψουν για να υπερασπιστούν τη μεγαλόνησο. Αποβιβάζονται στην Πάφο και με επιταγμένα οχήματα επιστρέφουν στο στρατόπεδο της ΕΛΔΥΚ στο Γερόλακο, δυτικά της Λευκωσίας. Το υπερασπίστηκε με τους 318 στρατιώτες στην τριήμερη επική μάχη 14/15/16-8-1974, την πιο άνιση της νεότερης ιστορίας, αντιμετωπίζοντας 6900 πάνοπλους εισβολείς στο δεύτερο Αττίλα. Είναι αγνοούμενος από το απόγευμα της 16ης Αυγούστου.

Τον Καρτερούμε

4ο Νηπιαγωγείο Καρδίτσας

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2024-25

Για το σχολικό έτος 2024-2025 οι εγγραφές στο Νηπιαγωγείο θα πραγματοποιηθούν από 01 έως 20 Μαρτίου 2024.

Οι εγγραφές γίνονται ηλεκτρονικά από τους ίδιους τους γονείς.

• Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή/ντριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
  • Εγγράφονται στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25, μαθητές γεννημένοι το  2020.

ΑΙΤΗΣΗ ΓΟΝΕΑ/ΚΗΔΕΜΟΝΑ-ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ
Για την εγγραφή του νηπίου/προνηπίου ο γονέας/ κηδεμόνας πρέπει να ακολουθήσει τα εξής βήματα:
Είσοδος στη σελίδα της εφαρμογής https://proti-eggrafi.services.gov.gr/)  και επιλογή του Νηπιαγωγείου στο οποίο ανήκει σύμφωνα με τη διεύθυνση κατοικίας του. Συνέχεια του άρθρου ‘ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2024-25’ »